wtorek, 1 lutego 2011

Opowiadanie o drwalu ( działanie mózgu ) cz.4 ost.

My natomiast zajmiemy się teraz usprawnieniem tego słabego elementu, jakim jest pamięć krótkotrwała.

Niestety nie można znacznie powiększyć pojemności pamięci krótkotrwałej, dlatego też postaram się pokazać Ci jak inaczej można poprawić jej efektywność. Skoro mamy do dyspozycji określone zasoby, których nie możemy powiększyć, postarajmy się wykorzystać je efektywnie. U wielu osób występuje problem, z tzw. spostrzegawczością. W tym przypadku chodzi mi o jak najbardziej świadome selekcjonowanie informacji, które mają zostać zapamiętane, oraz ich poprawną „obróbkę”.

Bardzo prostym i skutecznym sposobem poprawienia spostrzegawczości jest odpowiednia „konfiguracja” filtrów, które cały czas odpowiadają za to, w jaki sposób widzimy rzeczywistość. Jako ciekawostkę możesz potraktować informację, że w ciągu sekundy dociera do Ciebie 100 000 000 000 bitów informacji z otoczenia, z których poprzez filtry percepcyjne oraz pamięć krótkotrwałą odbierasz jedynie 80 bitów! Trafne jest stwierdzenie, że świat jest taki jaki chcesz, aby był. Zrób proste ćwiczenie. Postanów, że podczas następnego wyjścia z domu, do sklepu, pracy, znajomych lub na spacer, przez godzinę postarasz się zauważać wszystkie czerwone rzeczy (kolor jest dowolny). Jeśli dasz sobie możliwość wykonania tego ćwiczenia, zrozumiesz czym są filtry percepcyjne. Nagle zaczniesz dostrzegać bardzo dużo rzeczy w wybranym kolorze. Dlatego, że nastawiłeś lub nastawiłaś uprzednio swoje filtry na szukanie tego koloru. W ten sposób Twój umysł pomija inne kolory, skupiając się tylko na tym, wybranym przez Ciebie. Dzięki temu niepotrzebne informacje nie zaśmiecają pamięci krótkotrwałej. Zyskujesz więcej pamięci, a co za tym idzie, więcej INTERESUJĄCYCH Cię informacji możesz przetworzyć. Jest to podstawowe, proste ćwiczenie, które pozwoli Ci zapamiętywać więcej tego, co będzie CI przydatne.

Podsumowując. Kiedy rozmawiasz z kimś, lub uczysz się czy też czytasz książkę, zastanów się jakich informacji poszukujesz. Dzięki temu Twój umysł zacznie działać jak „analizator” wyłapując np. z tekstu, który czytasz, tylko te informacje, które są powiązane z wybranym przez Ciebie tematem. Ćwiczenie to jest pierwszym krokiem do nauki wyznaczania kierunku Twojemu umysłowi. Statek, któremu nie wyznaczy się żadnego kursu będzie gdzieś płynął i kiedyś na pewno trafi do jakiegoś portu. Tak samo jest z umysłem. Zastanów się, czy chcesz, aby Twój umysł bezwiednie błądził pośród napływających z otoczenia informacji i bodźców? Czy może wolisz, aby działał tak jak Ty chcesz? Wyznaczając mu kurs szybciej będziesz osiągać cele, do których dążysz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz